Napište nám
+420 725 971 256
Dezinfekce proti koronaviru
HOT LINE DEZINFEKCE
725 971 256
(Po-Ne)

Jakými přírodními prostředky vyčistit porcelánové umyvadlo, aby zářilo čistotou?

Umyvadlo není jen běžnou součástí vybavení koupelny. Je to krásný designový prvek, který by měl koupelnu rozzářit a dodat ji stálou krásu. Jak se však jednoduše a účinně zbavit nehezkých nánosů mýdla, mastnoty nebo rzi? Řešení máte po ruce, nestojí skoro nic a pomůže vám dokonale vyleštit nejen ono porcelánové umyvadlo.

Zapomenuté triky našich babiček

Pro údržbu domácnosti se nemusíte vybavit drahými prostředky, nejmodernější technikou ani nemusíte úklidem trávit každé odpoledne. Krásně vyčistit a naleštit koupelnu zvládnete během pár minut a zázračné přípravky posbíráte snadno ve vlastní kuchyni.

Jedlá soda, sůl, ocet, citron – myslíte, že to bude k preciznímu úklidu stačit? Tak to vyzkoušejte. Budete překvapeni a už na tyto čtyři složky nikdy nedáte dopustit. Jednoduché, levné, a přitom mimořádně účinné látky v sodě, soli, octu i citronu si poradí s mastnotou, barevnými skvrnami, ale třeba i s vodním kamenem nebo rzí.

Kudy cesta nevede

Začneme postupy, které vám nepomůžou. Porcelánové umyvadlo nikdy nečistěte „hrubou silou“. Zakázané jsou drátěnky, kartáče, ale i abrazivní prášky. Jediné, čeho docílíte, je narušení povrchu. Jemných prasklinek se už nikdy nezbavíte, navíc se na nich i na zdrsněném povrchu bude špína usazovat o to rychleji. Čištění zabere víc a víc času s menším a menším efektem. Porcelán je sice odolný vůči agresivním chemickým prostředkům, ale i zde se raději používání vyhněte. Chemie může napáchat vážné škody na vaší pokožce nebo se dostane do rukou dětí. Takové riziko za čisté umyvadlo opravdu nestojí.

 

Perfektní čistota v pár minutách

Na běžné usazeniny a špínu je úplně ideální soda, nebo soda v kombinaci s octem či citronem. Umyvadlo stačí posypat sodou, zakapat citronem nebo octem a nechat chvíli působit. Jemnou utěrkou nebo houbičkou pak vzniklou pastou přečistěte nejvíc zasažená místa a spláchněte. Běžné čištění můžete vylepšit i kapkou esenciálního oleje, který smícháte ve směsi sody a octy nebo citronu. Olej dodá při čištění umyvadlu lesk a krásně koupelnu provoní.

Pasta vzniklá z jedlé sody a octa je skvělá pro usazený vodní kámen. Pokud je umyvadlo již hodně zanešené, nejčastěji se objeví usazeniny u výpusti. Umyvadlo tak stačí do poloviny napustit vlažnou vodou s přidaným octem a sodou v poměrně hutném poměru. Směs nechte půl hodiny působit, ocet i soda si poradí s usazeninami a dokonale je rozpustí.

Efekt sody jednoduše zvyšuje ocet i citron, nemusíte se bát „předávkování“ ani nepříjemného zápachu. Pokud však chcete výkon sody maximalizovat, přidejte k ní čpavek. Koupelnou se rozvine nepříjemné aroma, ale to brzy vyvětrá a čpavek na oplátku s sebou vezme i takové pohromy jako jsou zbytky laku na nehty, stopy fixů nebo barev na vlasy.

Pokud chcete zbavit porcelán zašlého závoje, posypte jej hojně solí, zakapejte citronem a opět nechte půl hodinky působit. Houbičkou pečlivě očistěte a pak spláchněte vlažnou vodou.

Super důkladné čištění

S velkým úklidem můžete na umyvadlo, ale třeba i vanu nebo sprchový kout, použít ještě jeden trik. Po čištěné ploše rozprostřete papírové ubrousky, na ně pak dávkujte klasický peroxid vodíku, který koupíte běžně v lékárně nebo drogerii. Chemická reakce uvolní naprosto veškerou špínu, nemusíte dělat skoro nic. Za dokonale uklizenou koupelnou nestojí žádná věda. Chce to jen vědět, jak na to.

Naše služby

Profesionální úklid
Úklidové služby
Úklidová firma

Přehled článků:
 • Úklid podle KonMari

  Objevte úklidovou metodu KonMari, která vám pomůže dosáhnout efektivního a dlouhodobě udržitelného pořádku ve vašem domově. Inspirujte se našimi tipy.

 • Dezinfekce v domácnosti

  K pečlivému úklidu prostě patří i dezinfekce, a to zejména častých dotykových ploch. Nemusíte se však bát agresivní chemie nebo nepříjemného zápachu.

 • Jak na hygienu toalet

  Zajistěte dokonalou hygienu vaší toalety s našimi ověřenými tipy a triky. Naučte se, jak udržet toaletu čistou a bezpečnou pro celou rodinu.

 • Jak na octomilky

  Octomilky. Drobounké mušky, které nezpůsobí žádnou škodu, nebudí protivným bzučením, neštípou, přesto svou přítomností kazí náladu všem hospodyňkám.

 • Nejoblíbenější čisticí prostředky

  Každý máme svou oblíbenou vůni, používáme oblíbený šampon nebo sprchový gel. Totéž platí i pro domácnost, každý máme zažitý postup při úklidu a také čisticí prostředky.

 • Úklidové prostředky na podlahy

  Úklid nemusí být věda a ani nemusí znamenat dlouhé hodiny velké fyzické námahy. Stačí si vybrat vhodné prostředky a vhodné nástroje. Jak na úklid podlahy, vyhnout se zbytečným chybám a zároveň dosáhnout co možná nejtrvalejšího efektu?

 • Proč si najmout někoho na úklid a nestydět se za to

  . Opravdu máte tolik času na uklízení? Nebylo by lepší sladit příchod úklidovky s home office? Můžete sedět v pracovně, pořešit resty v mailech, vyplnit daňové přiznání, dojet v čase úklidu na velký nákup. 

 • Jak odstranit skvrny od červeného vína, či jiného alkoholu?

  Svá kouzla umí i docela obyčejné žlučové mýdlo. Seženete jej v drogerii doslova za pár korun a vyplatí se jej mít mezi běžnými pracími prostředky.

 • Mokré čistění koberců před lety a nyní

  Zkuste si s námi udělat výlet do historie a možná ani ne tak daleké. Čistili jste někdy koberec? A pamatujete, jak velké čištění a úklid probíhaly třeba před třiceti lety?

 • Důsledek pandemie? Velký důraz na úklid komerčních prostor!

  Pandemie Covid-19 mnohé změnila. V mnoha kancelářích i provozech vzniká nový režim, mění se nároky na uspořádání pracovních míst, klade se důraz na větší osobní prostor a také daleko důslednější dodržení úrovně hygieny. 

 • Ta nejšpinavější místa v domě, která byste měli uklízet, ale neděláte to

  V každém domě je pár míst, která prostě při úklidu překročíme, vynecháme nebo která nám ani nepřijdou na mysl. 

 • Úklid a čistota ve školách

  Úklid školských zařízení je náročnou disciplínou a zdaleka nenaráží pouze na úskalí velkých prostor a rušného pohybu až několik stovek dětí. 

 • I rychlovarnou konvici je nutné pravidelně čistit, aby uvařila vodu opravdu rychle

  Zjistěte, jak efektivně vyčistit rychlovarnou konvici a prodloužit její životnost. Přinášíme osvědčené metody a tipy pro bezchybnou čistotu.

 • Strojový úklid komerčních objektů

  Robustní vysavače mohou v pár minutách ošetřit i velkou plochu. Navíc jsou konstruované s důrazem na vysokou odolnost. Dokáží vysát nejen pevné nečistoty, ale i vodu. 

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA - ÚKLID

Odešlete nezávaznou poptávku pro zjištění ceny.
Prosíme, uveďte následující důležité informace.

Byty, rodinné domy

 • Adresa, výměra v m2.
 • Typ úklidu (klasik/general) + činnosti navíc (doplňkové služby).
 • Čistící prostředky a vybavení - vlastní/naše.
 • Preferovaný čas úklidu.

Kanceláře, kancelářské prostory, firmy

 • Počet pater, místností, stolů, WC, kuchyněk - popis objektu. Vepište prosím do poznámky.
zavolejte nám
Odesláním tohoto formuláře beru na vědomí, že pro vyřízení poptávky jsou zpracovávány výše uvedené identifikační (jméno a příjmení) a kontaktní osobní údaje (telefonní a e-mailový kontakt), jejich poskytnutí je dobrovolné, bez nich by však nebylo možné zaslat naší cenovou nabídku a posléze uzavřít smlouvu.

Více o zpracování osobních údajů naleznete v informaci o zpracování osobních údajů dostupné na webových stránkách v části GDPR.