Jak porazit rez
Kovové předměty nebo i součástky vybavení jsou vysoce pevné a odolné, bohužel mají i svou slabinu – rezaví. Stačí relativně nepatrné narušení ochranného povrchu, od malých nenápadných teček se rez může rozšířit na velkou plochu. Krom toho, že postupně narušuje pevnost materiálu, vytváří porézní vrstvu, která stále opadává a odhaluje další a další místa. Rezavé skvrny se mohou šířit i dál od zdroje, a krom toho, že se špatně čistí, působí velmi nevzhledně. Jak si poradit se stopami rzi v koupelně na vodovodních bateriích, v kuchyni u vybavení nebo třeba na dekorativních prvcích v zahradě?
Základem jsou kvalitně ošetřené materiály
Určitě nemá cenu měnit kovové prvky za plast. Ten sice nerezaví, ale nebude dosahovat takových kvalit, hlavně co se odolnosti a pevnosti týká. V některých ohledech je kov prostě nezastupitelný. Prvním krokem k zachování trvale dobrého vzhledu je výběr kvalitních materiálů a také kvalitní ochrany. Vodovodní baterie, ale třeba i drobnosti jako jsou řetízky, závěsné poličky do sprchového koutu, konzole, zahradní nábytek vždy vybírejte pečlivě.
Kartáč a drátěnka – nepříliš šetrné, ale účinné
Pokud už se stopy rzi objeví, pak je nejúčinnějším postupem mechanické odstranění a obnova ochranné vrstvy. Bobtnající místa rzi je třeba odloučit, ideální jsou tvrdé kartáče, smirkový papír nebo drátěnka. Při práci ale pozor, ať nezdrsníte a nepoškrábete zbytečně velkou plochu. Na ošetřené místo se doporučuje také chemický odrezovač. Speciální roztok zpravidla obsahuje kyselinu fosforečnou a další látky, které váží rez. Pomohou tak dosáhnout lepších výsledků a hlavně, na povrchu vytvoří kompaktní ochrannou vrstvu.
Babské rady – překvapivě účinné
Co ale se rzí, která se rozšíří po obkladech, dlažbě nebo ve vaně? Pokud není třeba velký zásah a chemickým prostředkům se snažíte vyhnout, pak si můžete vyzkoušet i staré prověřené rady našich babiček. Kyselinu fosforečnou totiž nemusíte kupovat v drogerii ve vysoké koncentraci, poměrně běžně ji máte třeba v lednici. Ano, jako první pomoc můžete použít třeba Coca Colu. Naše babičky na rez používaly i domácí jablečný ocet. Stačí nanést hadříkem nebo rozprašovačem na rzí poskvrněnou plochu a po chvíli působení dočistit hadříkem. Dobře poslouží také citronová šťáva smíchaná se solí, tam využíváte kombinaci přirozené přírodní kyseliny s abrazivními částečkami krystalů.
Pokud se rez usadí třeba na ručnících, koupelnovém textilu nebo si zničíte oblíbené tričko, pak můžete vyzkoušet citronovou šťávu. Pokapejte zasažená místa, zasypte solí a nechte působit. Někdy vám od rzi na látce pomůže i docela obyčejné mýdlo s jelenem.
Ať už budete používat speciální prostředek proti rzi koupený v drogerii nebo sáhnete po přírodních návodech, na rez si dávejte pozor a bojujte proti ní už ve chvíli prvních nepatrných změn. Bohužel, i tak je někdy nejlepší cestou k čisté koupelně výměna kovové součástky. Kroužky v odtoku ve vaně, vodovodní baterie, drátěný systém, ale i madla mohou zbytečně kazit vzhled celého interiéru a vám budou donekonečna přidělávat práci.
Můžete si také objednat profesionální úklid bytu a domácnosti.