Napište nám
+420 725 971 256
Dezinfekce proti koronaviru
HOT LINE DEZINFEKCE
725 971 256
(Po-Ne)

Jak vyčistit troubu

Dokonale čistá kuchyně je snem každé hospodyňky. Udržet ji však takovou dá hodně práce, a právě trouba je doslova výzvou. Na povrchu trouby se uvnitř i zvenčí s hodinami používání pomalu usazuje vrstva mastnoty. Připáleniny uberou na hezkém vzhledu, ale navíc mohou ubrat i na výkonu. Trouba se zanesenými topnými tělesy a stěnami může odebírat víc energie, navíc se ze spáleného tuku uvolní nepříjemná vůně. Jak správně a dobře vyčistit troubu? A jak často je nutné takovou operaci podstupovat?

Moderní vybavení si s čištěním poradí za vás

Při výběru nového kuchyňského vybavení se vyplatí dobře si projít nejen programy samotného pečení a výkon, ale i integrované samočistící funkce. Nejen pračka může být vybavena čistícím cyklem. Pyrolytické čištění aktivuje extrémně vysoké teploty na dobu cca hodiny a půl. Po ukončení programu a bezpečném vychladnutí trouby pak stačí uvolněné nečistoty pouze „vymést“. Vysoké teploty spálí doslova na popel jakékoliv nánosy oleje, tuků, zbytky potravin. A vše se děje bez vás, bez náročného drhnutí nebo bez nepříjemného zápachu chemických sloučenin.

Ulehčit si můžete i když už máte vybavení starší, můžete jej poměrně snadno modernizovat. Výrobci domácích spotřebičů nabízí často tzv. katalytické vložky. Pláty se instalují přímo do trouby, kde vytvoří ochranou bariéru. Čištění pak probíhá stejně, jednoduše nastavením vysoké teploty. Na speciálně upraveném povrchu zachycené nečistoty zoxidují a vy je pak vymetete.

Čištění párou

Vyčistit troubu je možné i „po staru“. Stačí si vybrat šikovnou drátěnku nebo kartáček a pustit se do mechanického odstranění všech nečistot. Čas a námahu si ušetříte jednoduchým zlepšovákem. Stačí položit na dno trouby hluboký pekáč naplněný vodou. Na půl hodiny nastavte vysokou teplotu. Vzniklá horká pára uvolní zapečené skvrny a změkčí i odolné nečistoty, ty pak stačí otřít hadříkem.

Praktickým pomocníkem je také parní čistič, s ním snadno odstraníte čerstvé skvrny. Generální očistu však budete muset vždy pečlivě odpracovat.

Vezměte si na pomoc chemii

Pokud spěcháte a chcete si ulevit od nejhoršího, můžete si na pomoc vybrat i chemii. V jakékoliv drogerii snadno zakoupíte speciální chemické prostředky, jejichž účinek navíc zvýšíte předehřátím trouby. Prostředek pak stačí aplikovat podle návodu, tedy nejčastěji rozprašovačem nebo ve formě pěny. Vždy dodržujte návod a používejte ochranné prostředky. Chemie dokáže uvolnit i odolné a letité nánosy, nicméně má také nepříznivý efekt v nepříjemné vůni. Často je třeba po čištění troubu pečlivě očistit čistou vodou nebo nechat několik hodin chemické složky „vyprchat“.

Čistá trouba každopádně za trochu práce stojí. Frekvence úklidu závisí na frekvenci používání. Pokud troubu používáte jen na příležitostné pečení moučníku a tu a tam ohřejete večeři, pak vás čištění nebude trápit častěji než s velkým vánočním nebo jarním úklidem, a i tak bude stačit pečlivě interiér trouby setřít. Pravidelným pekařkám a zejména při častém pečení masa doporučujeme kontrolu a zevrubné čištění alespoň dvakrát do roka.

Můžete si také objednat profesionální úklid bytu a domácnosti.

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA - ÚKLID

Odešlete nezávaznou poptávku pro zjištění ceny.
Prosíme, uveďte následující důležité informace.

Byty, rodinné domy

  • Adresa, výměra v m2.
  • Typ úklidu (klasik/general) + činnosti navíc (doplňkové služby).
  • Čistící prostředky a vybavení - vlastní/naše.
  • Preferovaný čas úklidu.

Kanceláře, kancelářské prostory, firmy

  • Počet pater, místností, stolů, WC, kuchyněk - popis objektu. Vepište prosím do poznámky.
zavolejte nám
Odesláním tohoto formuláře beru na vědomí, že pro vyřízení poptávky jsou zpracovávány výše uvedené identifikační (jméno a příjmení) a kontaktní osobní údaje (telefonní a e-mailový kontakt), jejich poskytnutí je dobrovolné, bez nich by však nebylo možné zaslat naší cenovou nabídku a posléze uzavřít smlouvu.

Více o zpracování osobních údajů naleznete v informaci o zpracování osobních údajů dostupné na webových stránkách v části GDPR.