Napište nám
+420 725 971 256
Dezinfekce proti koronaviru
HOT LINE DEZINFEKCE
725 971 256
(Po-Ne)

Jak často bychom měli měnit utěrky, prát ručníky nebo vysávat

Bakterie, mikroby, viry i houby nebo plísně nás obklopují na každém kroku. To je fakt, který jen těžko zcela změníme. Okem nepostřehnutelné části se přenáší prachem, pylem, nebo i krátkým kontaktem. Některé zárodky nás nikterak neovlivní, jiné mohou při dlouhodobém působení vážně ohrozit zdraví. Drobné částečky zavdávají vzniku alergiím, ekzémům, ale mohou podnítit nebo zhoršit průběh jiných onemocnění. K základům prevence patří dodržovat dobrou osobní hygienu, mytí rukou je však jen pouhý začátek.

Zárodky s tuhým kořínkem

Každá bakterie, vir nebo další zárodek se projevuje jinak, jinak se přenáší a vykazuje rozdílnou životaschopnost nebo odolnost. Například střevní bakterie E.coli, které patří mezi nejhojnější, dokáží žít maximálně den. Jiné bakterie si však zachovávají schopnost rozmnožování i týden.

Ke kontaminaci stačí použít společný ručník, konzumace nedostatečně tepelně upravených potravin, ale třeba i otevřít si dveře klikou. Riziko přenosu můžeme relativně snadno omezit. Mezi nejlepší prevenci patří již zmíněné časté a pečlivé mytí rukou. Ve veřejných prostorech dejte přednost jednorázovým utěrkám, při výběru restaurace nebo okénka s rychlým občerstvením dejte na dobrý dojem a solidní čisté zázemí.

Kuchyně a koupelna – ideální prostor pro bakterie i plísně

Ani ve vlastní a dobře uklízené domácnosti se nevyhnete relativně vysoce rizikovým místům, která jsou rájem pro množení patogenní částic. Ručníky, utěrky, ale i houbičky na mytí nádobí je třeba měnit ještě dříve, než ponesou zjevné známky opotřebení. Kuchyně a koupelna jsou místem s vysokou vzdušnou vlhkostí a také patří mezi konstantně dobře vyhřáté prostory. V neviditelných částečkách zbytků potravin pak v kombinaci s vlhkem a teplem vzniká živná půda pro rozvoj mikrobů. V koupelně se přidávají odloučené kožní buňky, vlasy, a lví podíl na množení bakterií má samozřejmě i toaleta.

Nezapomínejte ani ložnici

Nezapomeňte, že i vy sami jste přenašečem bakterií a plísní, i když se cítíte zdrávi. Z pokožky se neustále odlučují staré kožní buňky, přenášíme dotekem stopy z jiných povrchů. Místo argumentu, že v ložnici jen přespáváte, si raději uvědomte, kolik hodin strávíte zachumlaní do povlečení, než jej vyměníte. V horkých letních měsících se přidává k běžnému biologickému stěru navíc i pot.

Některé přemnožené mikroorganismy se mohou projevit i zhoršeným akné. Pokud vaše děti prochází pubertou, bude důležité zvlášť dohlédnout na častější výměnu nejen oblečení, ale i povlečení a používaných ručníků.

Uklízejte pečlivě, ale nepřehánějte

pravidelnému úklidu by mělo patřit luxování, které odstraní prach a stopy vlasů nebo zvířecích chlupů. Mělo by probíhat alespoň dvakrát do týden, u namáhaných prostor, jako je koupelna, kuchyně nebo třeba vstupní chodba je třeba pečlivě vytřít. Umyvadlo, dřez i vanu myjte častěji. Nezapomeňte otřít ani kliky nebo madlo zábradlí. Ručníky a utěrky můžete klidně měnit ob den, nezapomínejte na maximální měsíční cyklus v použití kartáčku na zuby nebo pečlivé dezinfekce holicího strojku.

V nabídce obchodů najdete široké spektrum prostředků, které vám s úklidem pomohou. Jednoduchou aplikací působí na všech površích a likvidují i stopy patogenních zárodků. Nicméně nic se nemá přehánět a rozhodně byste se neměli snažit vytvořit z bytu dokonalou sterilní zónu. Lidský organismus se potřebuje třeba jen cvičně potýkat s drobným zatížením. Perfektní čistota by se mohla obrátit proti vám a přivodit problémy se stejnými projevy, jako některé bakterie a plísně.

Také si přečtěte:
Úklid bytů v době koronaviru

NEZÁVAZNÁ POPTÁVKA - ÚKLID

Odešlete nezávaznou poptávku pro zjištění ceny.
Prosíme, uveďte následující důležité informace.

Byty, rodinné domy

  • Adresa, výměra v m2.
  • Typ úklidu (klasik/general) + činnosti navíc (doplňkové služby).
  • Čistící prostředky a vybavení - vlastní/naše.
  • Preferovaný čas úklidu.

Kanceláře, kancelářské prostory, firmy

  • Počet pater, místností, stolů, WC, kuchyněk - popis objektu. Vepište prosím do poznámky.
zavolejte nám
Odesláním tohoto formuláře beru na vědomí, že pro vyřízení poptávky jsou zpracovávány výše uvedené identifikační (jméno a příjmení) a kontaktní osobní údaje (telefonní a e-mailový kontakt), jejich poskytnutí je dobrovolné, bez nich by však nebylo možné zaslat naší cenovou nabídku a posléze uzavřít smlouvu.

Více o zpracování osobních údajů naleznete v informaci o zpracování osobních údajů dostupné na webových stránkách v části GDPR.